Zapraszamy na serię wydarzeń z gitarą w roli głównej. W najbliższy weekend 2 koncerty, a po nich 2 dni intensywnego kursu mistrzowskiego. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia!
Gitarowe święto rozpoczynamy koncertem zespołu JACARAS. To zespół unikatowy, nie tylko w Polsce, ale na skalę światową. Muzykę, którą wykonują, doskonale oddaje nazwa formacji, oznaczająca grupę młodych mężczyzn, którzy śpiewając i tańcząc przemierzali ulice barokowej Hiszpanii.
Jacaras specjalizuje się w wykonywaniu dawnych tańców i pieśni pochodzących z Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej wieku XVII i XVIII, jednak w opracowaniu na współczesne instrumentarium. W rzeczywistości każdy, kto choć raz uczestniczył w koncercie Jacaras wie, że tańce te, mimo kilku wieków od powstania, nie straciły na swojej żywiołowości – są rytmiczne i ekspresyjne, nierzadko rozgrzewają publiczność do tańca. Nic w tym dziwnego, że były inspiracją dla współczesnych tańców, m.in. flamenco.

Zespół powstał w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w 2009 roku. Tworzą go wrocławscy muzycy oraz meksykańska wokalistka, Julieta González–Springer, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Centrum Muzyki Dawnej w Genewie. Kierownikiem zespołu jest prof. Piotr Zaleski, prowadzący w Akademii Wrocławskiej klasę gitary. Od początku swojego istnienia grupa wystąpiła na większości festiwali gitarowych w Polsce, trzykrotnie na Wyspach Kanaryjskich (Gran Canaria, Fuerteventura), w Niemczech, a w 2017 roku odbyła tournée po Litwie. We wrześniu br. Jacaras wystąpił na żywo w audycji "Five o`clock" w II programie Polskiego Radia. Pierwsza płyta zespołu ukazała się w 2013 roku. Listopadowy koncert odsłoni zupełnie nowy program i będzie stanowić zapowiedź drugiej płyty zespołu zatytułowanej Españoleta.

Jacaras

Koncert promujący nową płytę Españoleta

25.11.2017 | 19:00

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu

wstęp wolny (Miejsca gwarantowane dla posiadaczy bezpłatnych kart wstępu. Po odbiór kart zapraszamy do recepcji budynku E AMKL)
DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FB

Jacaras okładka płyty

Z kolei dwóch znakomitych gitarzystów klasycznych – doświadczony i znany na arenie międzynarodowej Tomasz Zawierucha oraz rozpoczynający swoją karierę Andrzej Grygier uprzyjemnią wrocławianom jesienną niedzielę, 26 listopada. W programie Gaspar Sanz, Jan Sebastian Bach, Aleksander Tansman, Benjamin Britten, Napoléon Coste i Leo Brouwer.
 
Tomasz Zawierucha jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej oraz weimarskiej Hochschule für Musik Franz Liszt. Laureat pierwszych nagród na renomowanych konkursach w Tokio, Antony-Paryżu czy szkockim Dundee nagrywał płyty dla wytwórni japońskich, niemieckich i brytyjskich. Jego nagrania zostały bardzo dobrze przyjęte przez prasę branżową („Excellent recording“ – włoski GuitarArt Magazine, “five star rating” – londyński The Times, „Special recommended“ - japoński The Records Geijutsu Disc Review, “his performance of the Chaconne is fascinated” - amerykański “Soundboard”).

 Tomasz Zawierucha

O jego recitalu w słynnej „Tokyo Bunka-Kaikan Recital Hall pisał japoński magazyn „Gendai Guitar Magazine” – „Zawierucha należy bez wątpienia do najbardziej interesujących osobowości artystycznych gitarystyki światowej”.
 
Tomasz Zawierucha jest cenionym kameralistą, stale współpracuje z takimi artystami jak np. Thomas Müller-Pering, Piotr Lato czy Emile Cantor. Gitarzysta, obok działalności artystycznej, jest również wziętym pedagogiem. Od 2006 współpracuje z Royal Conservatoire of Scotland w Glasgow, natomiast w 2014 został powołany na stanowisko profesora gitary i kierownika katedry instrumentów szarpanych w renomowanym Folkwang Universität der Künste w Essen, Niemcy.
 
Andrzej Grygier urodził się w Lesznie w 1998 r. Jest tegorocznym absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej (Szkoły Talentów) w Poznaniu w klasie P. Macieja Kończaka – pedagoga, z którym pracował nieprzerwanie od roku 2007. W bieżącym roku rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu pod okiem dr. hab. Łukasza Kuropaczewskiego. Od 2009 r. zwyciężył w ponad dwudziestu ogólnopolskich i międzynarodowych przesłuchaniach i konkursach gitarowych.

Jest stypendystą Prezydenta Miasta Leszna, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Stowarzyszenia Vividus w Poznaniu, Lions Club Poznań Polonia. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał trzykrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium „Młoda Polska” 2013.
Koncertował m.in. podczas X Rosyjsko-Polskiego Festiwalu „Młodzieżowa Akademia Muzyki” w Moskwie m.in. z orkiestrą pod dyrekcją I. Gajsina, w Filharmonii Poznańskiej z orkiestrą ZSM pod dyrekcją W. Bednarka, podczas międzynarodowych festiwali gitarowych w Krynicy, w Modrej na Słowacji i Festiwalu Polska Akademia Gitary 2012, w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, jak też na Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Andrzej Grygier

Tomasz Zawierucha
Andrzej Grygier
26.11.2017 | 18:00
Sala Teatralna Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu
wstęp wolny
DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FB

Na koniec, wszystkich adeptów gitary, zapraszamy na dwudniowy Mistrzowski Kurs Gitarowy z prof. Tomaszem Zawieruchą /Folkwang Universität der Künste, Essen/.

Tomasz Zawierucha - Mistrzowski Kurs Gitarowy
27 i 28.11.2017
godz. 10.00-13.00 i 15.00-18.00
Sala Kameralna AMKL
wstęp wolny

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FB


ORGANIZATORAMI GUITAR MASTERS CONCERTS SĄ:
Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję