Poznaj kulturę sąsiada: Ukraina

cykl wydarzeń kulturalnych

27.06.-02.07.2022

Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39a, Wrocław

udział bezpłatny, na warsztaty obowiązują zapisy

 

W ramach 28. edycji Mikrograntów menadżerka muzyczna Katarzyna Krzysztyniak oraz instrumentalistka i dziennikarka Tetiana Khomenko chcą przybliżyć kulturę Ukrainy mieszkańcom Przedmieścia Oławskiego i wszystkim zainteresowanym poprzez cykl warsztatów i koncert. Planowane są warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych, warsztaty wyplatania wianków oraz warsztaty malarskie. Ponadto całość zwieńczy koncert złożony z występów kilku grup muzycznych.

 

Celem nadrzędnym projektu jest edukacja i podniesienie świadomości społeczeństwa, a przez to promocja tolerancji dla innych kultur, z którymi mamy styczność po sąsiedzku. Obecnie dodatkowym uzasadnieniem realizacji tego rodzaju projektu jest oczywiście obecna sytuacja polityczna na Ukrainie i napływająca do nas fala imigrantów z tego kraju. Poprzez tę inicjatywę wierzymy, że uda nam się obu narodom pomóc w przejściu przez proces asymilacji kulturowej. Uczestnicy poznają kuchnię ukraińską przygotowując barszcz ukraiński i czeburieki, a dzieci – serniczki. Ponadto w ramach warsztatów artystycznych uczestnicy nauczą się wyplatać ukraińskie wianki i zapoznają się z narodową sztuką Petrikovka, poznając przy okazji nieco historii i języka tego kraju oraz kontekst kulturowy.

 Zajęcia poprowadzą specjalistki pochodzące z Ukrainy: Iryna Zubkova – warsztaty kulinarne dla dzieci (pedagog, nauczycielka przedszkolna), Tetiana Shevchenko – warsztaty wyplatania ukraińskich wianków (która zawodowo zajmuje się tworzeniem dekoracji, dodatków i ozdób), Kateryna Kapusta – warsztaty malarstwa Petrykivka (artystka i nauczycielka, absolwentka Petrykivka Art School) oraz Viktoria Makarova – warsztaty kulinarne dla dorosłych (autorka książki z przepisami). Projekt wymyśliła i promuje menadżerka muzyczna i animatorka – Katarzyna Krzysztyniak, za program i koordynację odpowiada Tetiana Khomenko – muzyk i dziennikarka pochodząca z Kijowa.

 

Harmonogram wydarzeń:

 

27.06. | 11:00-13:00 Poznaj Kulturę Sąsiada: Ukraina – warsztaty kulinarne dla dzieci

prowadząca: Iryna Zubkova

zapisy: https://forms.gle/fF9o5GW5K7HzAPci6 do 26.06.lub wyczerpania miejsc

Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39a, Wrocław

wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/2mrO2maHv

 

28.06. | 18:00-20:00 Poznaj Kulturę Sąsiada: Ukraina – warsztaty wyplatania wianków

prowadząca: Tetiana Shevchenko

zapisy: https://forms.gle/o6NzmevPDrGhhYDe6 do 27.06.lub wyczerpania miejsc

Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39a, Wrocław

wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/1CHjlQJsT

 

29.06. | 18:00-20:00 Poznaj Kulturę Sąsiada: Ukraina – warsztaty malarstwa

prowadząca: Kateryna Kapusta

zapisy: https://forms.gle/E3hT1LqBNHdNKgFm8

Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39a, Wrocław

wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/1Ca3qLZND

 

1.07. | 18:00-20:00 Poznaj Kulturę Sąsiada: Ukraina – warsztaty kulinarne

prowadząca: Viktoria Makarova

zapisy: https://forms.gle/3B3oMCiK3STQgBMX8

Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39a, Wrocław

wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/1BV6OOmkL

 

Finał projektu:

2.07. | 18:00-20:00 Poznaj Kulturę Sąsiada: Ukraina – koncert

występują: Tetiana Khomenko (bałałajka), Natalia Czekanowska (instr. klawiszowe), Kateryna Czekanowska (wokal), Tetiana Cherneta (bandura), Valeriy Velykodniy (akordeon), dziecięcy zespół tańca ukraińskiego „Barvinok”

Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39a, Wrocław
wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/2ziIdtflK

 

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Na warsztaty obowiązują zapisy poprzez formularze online lub drogą mailową: krzysztyniak@icloud.com.

 

Projekt "Poznaj kulturę sąsiada: Ukraina" realizowany jest w ramach 28. Edycji Programu Mikrogranty, którego organizatorem jest Wrocławski Instytut Kultury. Partnerem programu jest Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych "Umbrella", a partnerami projektu są KA – International Art Management, Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe oraz Centrum na Przedmieściu.

Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję