KRZYSZTOF PEŁECH: Mistrzowski Recital Gitarowy

13.10.2022 | 19:00

Sala Witrażowa, ul. Purkyniego 1, Wrocław

Bilety: normalne 70 PLN, ulgowe 50 PLN dostępne na kupbilecik.pl

Link do wydarzenia na FB

 

 

Po świetnie przyjętej premierze płyty SPAIN, nagranej wraz z Leszkiem Możdżerem i Robertem Horną, oraz serii koncertów w duecie, Krzysztof Pełech zaprezentuje swój solowy recital gitarowy wrocławskiej publiczności już 13 października w Sali Witrażowej. W programie usłyszymy muzykę klasyczną, hiszpańską i latynoamerykańską.


 
Krzysztof Pełech należy do elity gitarzystów klasycznych na świecie. Koncertował w tak prestiżowych salach jak między innymi: Filharmonia Berlińska, NOSPR w Katowicach, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, CKK Jordanki w Toruniu, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Victoria Concert Hall w Singapurze, Gedung Kesenian Jakarta w Indonezji i Bolivar Concert Hall w Londynie. Wykonuje średnio około czterdziestu koncertów rocznie (recitale, koncerty kameralne a także w charakterze solisty z towarzyszeniem orkiestr). Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, w Wielkiej Brytanii, Szkocji, USA, Meksyku, Brazylii, Argentynie, Chile, Południowej Afryce, a także w Egipcie, Turcji, Tunezji, Indonezji, Malezji, Tajlandii, Indiach, Bangladeszu, Singapurze i Emiratach Arabskich.
Uczestniczył wielokrotnie w prestiżowych festiwalach muzycznych o międzynarodowym zasięgu. Krzysztof Pełech jest zapraszany do współpracy z wybitnymi kompozytorami i gitarzystami. Wielokrotnie koncertował z Jorge Morelem, który zadedykował mu jedną ze swoich kompozycji. Wspólnie z Jorge Cardoso wykonywał „Suite Indiana” na dwie gitary i orkiestrę kameralną. Występuje także z Tommym Emmanuelem i z zespołem Joscho Stephana. Krzysztof Pełech dokonał wielu rejestracji dla Radia (m.in.Polskie Radio, BBC) i Telewizji (TVP 2, TVP Polonia, TVP Kultura).

Dotychczas nagrał 17 płyt w Polsce, Anglii, Czechach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Debiutancki album Dua Guitarinet, nagrany dla firmy Dux, pozyskał znakomite recenzje w światowej prasie muzycznej oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2000.
W ankiecie „Gitarowy Top” ogłoszonej przez fachowy magazyn muzyczny „Gitara i Bas” Pełech został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym.

Jest jednym z pomysłodawców i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 1998 roku Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego Gitara+/Guitar Masters we Wrocławiu, a także inicjatorem i szefem artystycznym Summer Guitar Festival w Krzyżowej. Krzysztof Pełech jest twórcą i współzałożycielem Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego.

Artysta ma w swoim repertuarze 21 koncertów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej i kameralnej a repertuar solowy obejmuje kompozycje różnych epok (m.in. J.S.Bach, D.Scarlatti, M.Giuliani, F.Tarrega, F.Sor, M.M.Ponce, I.Albeniz, R.Dyens, A.Tansman) a także utwory pochodzące z Ameryki Południowej (A.Piazzolla, J.Morel, J.Cardoso, C.Guastavino, S.Assad, J.Zenamon).

Współpracował z czołowymi orkiestrami (m.in. „Amadeus”, „Leopoldinum”, „Capella Cracoviensis”, „Capella Bydgostiensis”, „Wratislavia”, WOSPR, Berlińska Orkiestra Festiwalowa, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Kameralna, Istanbul Delvet Senfoni Orkestra, Orquestra Sinfonica do Parana – Curitiba, Wirtuozi Lwowa, Morawska Filharmonia) wykonując wielokrotnie m.in.: Koncerty Antonio Vivaldiego, Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo, Koncert na gitarę i orkiestrę kameralną Heitora Villi – Lobosa, Concerto Antico Richarda Harvey’a i Fantasie de la Danza – Jorge Morela.

Krzysztof Pełech urodził się w 1970 roku we Wrocławiu. Naukę muzyki rozpoczął w dwunastym roku życia. W 1995 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie studiował pod kierunkiem profesora Piotra Zaleskiego. W roku akademickim 1992/1993 studiował u profesora Gordona Crosskey’a w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Doskonalił swoje umiejętności pod okiem takich znakomitości światowej gitary jak: m.in. Edmund Jurkowski, Roberto Aussel, Costas Cotsiolis, Joseph Urshalmi. W latach 1995 – 2000 był wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od października 2005 Krzysztof Pełech prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie uzyskał tytuł doktora sztuki.

Krzysztof Pełech gra na strunach D’Addario XT i gitarze Johna Price’a, do nagłośnienia gitary używa LRBaggs Synapse.

Prywatnie szczęśliwy mąż i tata dwóch dziewczynek. Zwolennik slow life, uwielbia wędkować i jeździć na rowerze. 

Polecamy stronę artysty: https://www.pelech.com.pl

 

Organizatorzy: KA-International Art Management, Fandango PolskaSala Witrażowa

 

Kontakt dla mediów: Katarzyna Krzysztyniak, 793 355 877, kk@agencjaka.pl

Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję