PROGRAM FESTIWALU - 2016

Koncert Marco Tamayo z orkiestrą NFM Filharmonia Wrocławska pod dyr. Vladimira Fanshila
Gala Konkursu Guitar Masters 2016

28.10.2016 (piątek)
19:00
Narodowe Forum Muzyki
pl. Wolności 1, Wrocław
Bilety: -
                      
Współorganizacja: Narodowe Forum Muzyki


Koncert galowy konkursu Guitar Masters 2016 odbędzie się 28 października 2016 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Podczas Gali wystąpią laureaci konkursu w kategorii Gitara klasyczna. Punktem kulminacyjnym koncertu galowego będzie występ wirtuoza gitary Marco Tamayo. Solista z towarzyszeniem orkiestry NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Vladimira Fanshila zagra Concerto de Toronto Leo Brouwera.

Marco Tamayo jest kubańskim gitarzystą klasycznym, mieszkającym w Austrii. Włoski dziennik La Stampa okrzyknął go "Il Re della Chitarra" (Królem Gitary). Artysta doceniany jest nie tylko przez publiczność na całym świecie, ale również przez wybitnych muzyków, jak John Williams, Eliot Fisk czy Leo Brouwer. Marco Tamayo występuje zarówno jako solista, z towarzyszeniem orkiestr, w zespołach kameralnych, jak i w duetach. Regularnie koncertuje w duecie gitarowym ze swoją żoną Anabel Montesinos oraz w duecie z pianistą Wolfgangiem Brunnerem. Jego bogaty repertuar obejmuje muzykę wszystkich epok, w tym wiele koncertów na gitarę i orkiestrę. Artysta wydaje albumy dla różnych firm fonograficznych, między innymi dla prestiżowej wytwórni Naxos. Poza karierą koncertową, Marco Tamayo poświęca się również edukacji muzycznej. Jest jednym z bardziej cenionych nauczycieli gitary na świecie. Wielu z jego podopiecznych osiągnęło międzynarodowy sukces. Marco Tamayo jest również Dyrektorem Artystycznym konkursu gitarowego International Guitar Competition Michelle Pittaluga, Dyrektorem wydawnictwa Marco Tamayo Edition oraz Salzburg Guitar Society.   

Vladimir Fanshil, innowacyjny australijski dyrygent, przez ostatnie trzy lata był asystentem dyrygenta Ivána Fischera w Budapeszteńskiej Orkiestrze Festiwalowej oraz Konzerthaus Orchestra Berlin. Wraz z Budapeszteńską Orkiestrą Festiwalową brał udział w docenionych przez słuchaczy i krytyków nagraniach Mahlera, a także koncertował podczas światowego tournee. W 2012 roku zainicjował serię koncertów Debut to Master (Od debiutanta do mistrza) w Filharmonii Petersburskiej. W nadchodzącym sezonie Vladimir Fanshil zadebiutuje jako dyrygent gościnny między innymi z Budapeszteńską Orkiestrą Festiwalową, Orkiestrą Filharmonii w Odessie oraz NFM Filharmonią Wrocławską.

Orkiestra NFM Filharmonia Wrocławska została założona niedługo po drugiej wojnie światowej w 1945 roku. Pierwotnie nazwana Filharmonią, była wielokrotnie przemianowana. Orkiestra współpracowała ze wszystkimi wielkimi polskimi kompozytorami XX w., w tym z Krzysztofem Pendereckim, Stanisławem Skrowaczewskim oraz Witoldem Lutosławskim, a promocja polskiej muzyki stanowi jeden z jej głównych celów. Obecnie NFM Filharmonia Wrocławska występuje z ponad 50 różnymi projektami w każdym sezonie. Są to nie tylko koncerty, ale również nagrania, audycje radiowe oraz projekty edukacyjne. Od 2013 roku Dyrektorem Muzycznym orkiestry jest amerykański dyrygent Benjamin Shwartz.

 
Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję