FLAMENCO na Gitarowym Rekordzie Świata 2022!

Jedną z najbardziej wymagających technik gry na gitarze jest flamenco. Coraz więcej miłośników gitarowego grania interesuje się tym gatunkiem, dlatego na 20. Gitarowym Rekordzie Świata nie zabraknie gitary flamenco!

1 maja na scenie Gitarlandii przy kościele Marii Magdaleny o godz. 13:30 wystąpi znakomity kwartet: Rainer Maria Nero oraz Damian Kowaliński - gitarzyści, którzy szkolili swe umiejętności pod okiem mistrzów w Hiszpanii, utalentowana tancerka Magdalena Siwecka oraz hiszpański wokalista, który wychował się w kulturze flamenco - Borja Soto. Tego same dnia od godz. 15:00 zapraszamy na mistrzowskie instrumentalne flamenco duety na Acoustic & Classical Stage przed klubem Vertigo przy ul. Oławskiej 13.

Ale to nie wszystko!

Dwa dni wcześniej w piątek, 29 kwietnia, w Starym Klasztorze odbędzie się niepowtarzalny koncert Friday Night in Wroclove, będący bezpośrednim nawiązaniem do legendarnego występu Paco de Lucii, Johna McLaughlina i Al di Meoli w San Francisco w roku 1980 . Wymagający repertuar mistrzów zagra trio Que Passa z gościnnym udziałem mistrzów gitary: Marka Napiórkowskiego i Jacka Królika i towarzyszeniem cajonu. Zaraz po koncercie zapraszamy na flamenco jam session, które poprowadzą Rainer Maria Nero i Damian Kowaliński. Gitarzystom towarzyszyć będzie wokalista i cajonista Borja Soto oraz tancerki flamenco: Magdalena Siwecka, Joanna Horoń i Alicja Pyclik.

Dołączajcie zarówno na widownię, jak i na scenę!

Harmonogram koncertów flamenco na Gitarowym Rekordzie Świata 2022:
*29.04.2022, Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1
godz. 20:00 FRIDAY NIGHT IN WROCLOVE
godz. 21:30 FLAMENCO NIGHT
https://fb.me/e/31iRgxOWA
https://fb.me/e/2hlcoaxY0
bilety 30-60 PLN

*01.05.2022, Scena Gitarlandii przy kościele Marii Magdaleny, ul. Szewska
godz. 13:30 FLAMENCO - GITARA/ŚPIEW/TANIEC
Rainer Maria Nero, Damian Kowaliński, Magdalena Siwecka, Borja Soto
wydarzenie bezpłatne

*01.05.2022, Acoustic & Classical Stage przed klubem Vertigo, ul. Oławska 13
godz. 15:00 FLAMENCO DUETY
Rainer Maria Nero, Damian Kowaliński, Borja Soto
https://fb.me/e/1BDIZgNFy
wydarzenie bezpłatne


ARTYŚCI FLAMENCO NIGHT:

BORJA SOTO to obecnie jedyny hiszpański śpiewak flamenco zamieszkujący w Polsce, grający również na cajonie. Pochodzi z Sewilli. Występuje w Polsce od 2013 roku w różnych formacjach podczas takich wydarzeń jak: Niedokończony dom/ pieśni europejskie w ramach cyklu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, Jazz w Pałacach – Zamek Moszna, Duende Festival w Poznaniu, Polska Platforma Tańca, FolkInspirations Łódź, Ethno Jazz Festival Wrocław, Europejska Stolica Kultury - inauguracja 2016, Święto Muzyki w Bukowcu, Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Zielonej Górze, BRAVE Together. Dyrektor artystyczny cyklu koncertowego Wieczory Flamenco. Lider zespołu Los Duendes, w którym, oprócz śpiewu, zajmuje się tworzeniem utworów i tekstów.

RAINER MARIA NERO jest austriacko-polskim gitarzystą, kompozytorem i wykładowcą. W latach 2008-2011 studiował na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu pod kierunkiem znakomitego Alexandra Swete. W latach 2014-2016 studiował w Murcji (Hiszpania) pod okiem gitarzysty flamenco, Carlosa Piñany, z którym od tego czasu gra koncerty na całym świecie. W 2015 artysta wydał swoją debiutancką płytę Castles of Spain, utrzymaną w stylu klasycznym. Dwa lata później, wraz z założonym przez siebie zespołem Flamensky, stworzył autorską płytę flamenco Fantasias y Danzas, a w październiku 2019 kolejny autorski album Conmover. Gitarzysta zespołu Los Duendes.

DAMIAN KOWALIŃSKI to pierwszy polski gitarzysta flamenco, który w roku akademickim 2011/2012 otrzymał stypendium za wybitne wyniki w nauce gry na gitarze w cenionej na całym świecie szkole Fundación de Arte Flamenco Cristina Heeren w Sewilli, gdzie spędził dużo czasu, pobierając lekcje u najlepszych mistrzów tego gatunku. Obecnie mieszka w Polsce i regularnie koncertuje w kraju i zagranicą z najwybitniejszymi artystami. Regularnie zaprasza muzyków i tancerzy z Hiszpanii, przybliżając polskiej publiczności sztukę flamenco w jej autentycznej formie. Damian Kowaliński to przede wszystkim czynny muzyk, ale również kompozytor i nauczyciel gitary flamenco.

MAGDALENA SIWECKA karierę taneczną rozpoczynała jako dziecko od tańca klasycznego, nowoczesnego oraz ludowego. Absolwentka Olsztyńskiego Teatru Tańca i Zespołu Tańca Nowoczesnego „Contra” (Mistrzostwo Polski w tańcu nowoczesnym). Uczennica wybitnych tancerzy i choreografów – Piotra
Galińskiego i Jacka Łumińskiego. Kształciła się w Polsce i w Hiszpanii u tak znakomitych tancerzy i pedagogów jak Choni Pérez García, Isabel Bayón, Adella Campallo, Yasaray Rodriguez, czy Manuel Betanzos. Założycielka, solistka i choreograf Café Cortao Compañía Flamenca - polskiego zespołu tańczącego flamenco. Inicjatorka i główna tancerka polskiego projektu z udziałem muzyków z zagranicy Proyecto Flamenco. Corazón y alma. Występowała między innymi w Teatrze Wielkim na zaproszenie Sinfonii Varsovii podczas festiwalu Festiwal Szalone Dni Muzyki 2013 - muzyka francuska i hiszpańska. Pasjonatka popularyzacji flamenco wśród wszystkich grup wiekowych, pracuje także z osobami niepełnosprawnymi.

JOANNA HOROŃ naukę tańca flamenco rozpoczęła w 2008 roku i od tego czasu rozwija swoje umiejętności pod kierunkiem Magdaleny Siweckiej, najpierw w Studio Taneczno – Aktorskim przy Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza a potem w Szkole Tańca Riviera w Warszawie. Szkoliła się także w Sewilli u tak znakomitych tancerzy, jak Angel Atienza, Leonor Leal oraz Choni Perez. Od 2013 r jest członkinią Café Cortao Compañía Flamenca - z zespołem tym wystąpiła m.in. podczas festiwalu Szalone dni Muzyki w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, koncertu organizowanego w ramach projektu "Otwarte Podwórka" w Forcie Bema oraz w spektaklach muzycznych "Emociones/Emocje" oraz „¡Que Alegria De Vivir …!”.

ALICJA PYCLIK to tancerka, choreograf, arteterapeutka, filolog. Specjalizuje się w tańcu flamenco, ale chętnie sięga także do innych technik tanecznych, jak: taniec współczesny, hiszpański czy klasyczny i stara się je integrować w swoim tańcu. Studiowała w Conservatorio Profesional de Danza w Hiszpanii (2010-2015). Zdobyła pierwsze miejsce w konkursie choreograficznym w Kadyksie i Granadzie (2011 i 2012). Obecnie zaangażowana jest w projekt upowszechniania tańca flamenco w Polsce.

ARTYŚCI FRIDAY NIGHT IN WROCLOVE:

QUE PASSA GUITARS to trio, którego trzon stanowią frontmani Que Passa – krakowskiego zespołu z kręgu flamenco fusion: Jarek Dzień i Marcin Hilarowicz. Jarosław Dzień gra na gitarze akustycznej i flamenco. Jest liderem i autorem utworów Que Passa. Współpracował m.in. z Rico Sanchez & the Gypsies, Andrzejem Szęszołem, zespołem Megitza czy Teatrem Witkacego w Zakopanem. Marcin Hilarowicz o gitarzysta akustyczny, cajonista, kompozytor i muzyk sesyjny. Współpracował m.in. z Kraków Street Band, Hard Times, Moribunda czy Teatrem STU. Trzecim muzykiem w składzie jest Michał Karbowski - związany z wrocławskimi zespołami sceny niezależnej: Robotobibok (od 2007), Ziemia Planeta Ludzi (płyta wydana nakładem wytwórni OM w 2008 roku) oraz Keep Your Heart Right, a także z Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Lider zespołu Moon Hoax, którego debiutancki album miał premierę w styczniu 2014. Redaktor czasopisma muzycznego "Top Guitar".

MAREK NAPIÓRKOWSKI od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę – trzynastokrotnie nominowany, a w 2019 wyróżniony statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK za album „Szukaj w snach”. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC” będący, zdaniem kapituły, „muzycznym pomostem pomiędzy Warszawą i Nowym Jorkiem, niepodważalnym dowodem, że muzyka nie granic gatunkowych i geograficznych”. Samego Artystę jury doceniło za „podziwiany od lat wyjątkowy kunszt wykonawczy”. Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami.

JACEK KRÓLIK to gitarzysta, który współtworzył takie zespoły jak: Chłopcy z Placu Broni, Lombard, Tilt, Funk de Nite, Kreszendo. Współpracował z największymi artystami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Justyną Steczkowską, Grzegorzem Ciechowskim, Urszulą, Renatą Przemyk, Edytą Górniak, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Anną Treter, Krystyną Stańko, Adamem Sztabą, Ewą Bem, Robertem Chojnackim. Od 1997 r. na stałe współpracuje z Grzegorzem Turnauem i Krzysztofem Cugowskim. Wraz z Ryszardem Sygitowiczem i Mietkiem Jureckim, od wielu lat tworzy zespół Giganci Gitar. 

Od roku 2018 jest szefem muzycznym i członkiem zespołu Krzysztofa Cugowskiego. W roku 2019 wraz z aranżerem Wojciechem Lemańskim i dyrygentem Łukaszem Błaszczykiem powołał do życia symfoniczny projekt Orchestral Rock. W swoim dorobku artysta posiada ponad 150 nagranych płyt, był również wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w plebiscytach branżowych pism muzycznych.

Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję